Opis
Projekt Didaktička farma provodi se u partnerstvu s udrugama Istarsko - Ekomuzej Vodnjan i Lijepa naša te OŠ Vodnjan - Dignan i Gradom Vodnjanom. OŠ Vodnjan - Dignan ima u svom posjedu 4,5 Ha obradivog tla s maslinikom i starom štalom.
Zemljište okružuje samu školu i nije imalo dosad ikakvu funkciju osim povremenog druženja djece na za vrijeme odmora. Udruga Informo i Istarsko - Ekomuzej Vodnjan osnislile su sadržaje koji bi se mogli realizirati u sklopu zemljišta te se odvija u više faza. Prva je transformacija staje u izložbeni prostor unutar koje trenutno borave tri istarska magarca. U tom izložbenm prostoru želi se stvoriti sveza između ruralne i urbane sredine, prikaati i približiti tradicionalan način života različitim sredinama, novim generacijama ukazati na važnost tradicije i seoske kulture te zanata i obrtništva. Druga faza je izgradnja nadstrešnice za zbrinjavanje magaraca. Treća faza je uređenje centralnog prostora farme - prostor s visokom pergolom prekrivenom biljkama penjačicama i opremeljen urbanom opremom - recikliranim stolicama i stolovima. Uloga centralonog prostora je prvenstveno za održavanje satova u prirodi i mjesto druženja za djecu. Četvrta faza je u suradnji sa stručnjacima agronomima i krajobraznim arhitektima podići povrtnjak, gredicu s aromatičnim i dekorativnim biljem te voćnjaka. Zadnja faza j održavanje edukativnih aktivnosti - nastava u prirodi i radionice na farmi. Iako se djeca planiraju uključiti u gotovo sve faze projekta, u dogovoru s nastavnim osobljem škole isplaniran je niz edukativnih aktivnosti koje će koristiti enteraktivan pristup kako bi se djeci približio tradicionalan način uzgoja bilja, važnost zdrave prehrane i boravka u prirodi, očuvanje okoliša i sl.
Ciljane skupine
Učenici i nastavno osoblje OŠ "Vodnjan", članovi Udruge Informo, Udruga ISTARSKO - Ekomuzej iz Vodnjana i Udruga Lijepa naša, djelatnici javne uprave Grada Vodnjana.
Ciljevi
Cilj projekta Didaktička farma je podiznje svijesti prvenstveno među djecom i mladima, ali i lokalnom zajednicom općenito, o očuvanju okoliša kroz vrednovanje prizvodnje zdravog prehrambeno porizvoda istovremeno poštujući tradicijske vrijednosti oimoću metoda učenja kroz rad. Dodatnim edukativnim sadržajem u području zaštite okoliša i održivog razvoja teži se stvaranju jedinstvenog mjesta za druženje, učenje i zabavu izvan redovito odgojno - obrazovnog sustava.
Aktivnosti
- Izgradnja kapaciteta organizacija civilnog društva
- Izvanškolsko i izvaninstitucionalno obrazovanje, stručno usavršavanje i cjeloživotno obrazovanje
- Organiziranje slobodnog vremena
- Poticanje lokalne zajednice za projekte zdrave zajednice
- Suradnja s lokalnim institucijama
- Javno zagovaranje
- Umrežavanje
- Aktivnosti vezane uz zaštitu prirode i okoliša
- Informiranje i osvještavanje javnosti
- Izgradnja kapaciteta javne i lokalne uprave